סניף ראשון לציון
כתובת: סטודיו יגאל רוזנטל בע"מ הבוצרים 1, כרמים, ראשון לציון. 7549821
טלפון: 050-5246423
סניף חולון
כתובת:
טלפון: 03-9618190

מאמרים

»
צרו קשר

עיצוב גרפי

אומנות יכולה להיות בעלת מטרה אסתטית ותו לא, אך ניתן בהחלט לעשות שימוש במוטיבים אומנותיים גם על מנת להשיג תכלית ומטרה. שילוב נאה זה ניתן למצוא במלאכתו של המעצב הגרפי המוכשר וניתן להמחיש זאת באופן שבו נגדיר מהו בעצם עיצוב גרפי. את העיצוב הגרפי ניתן לתאר בצורות שונות, כאשר אחת הנאות והממוקדות ביותר הינה, לטעמנו, "אומנות וויזואלית שימושית". כולנו פוגשים אותה מדי יום – בעלוני פרסומת, בניירת מכתבים, על גבי עטיפות של מותגים מכל המינים, בשלטי הרחוב ובשלטי החנויות והדוגמאות יכולות להמשיך עוד ועוד.

מטרתו של העיצוב הגרפי  

כפי שראינו בהתאם להגדרה, מעצב גרפי בהחלט יכול להוציא מתחת ידיו יצירה שיכולה הייתה להיחשב למלאכת מחשבת של אמן כשרוני. אך המהות האסתטית של היצירה – אין בה די. יש לזכור כי את מיטב כשרונו של המעצב שוכרים לקוחות ומבחינתם, ליצירה ולעיצוב ישנה תכלית ברורה.

על פי רוב, מלאכתו של מעצב גרפי הינה להעביר מסר אפקטיבי, תוך שימוש בהיבטים גרפיים נבחרים הכוללים צבע וצורה. עיצוב גרפי במיטבו כולל פעמים רבות גם מסר מילולי הבא לתמוך במסר הוויזואלי. היבט חשוב לעניין זה הינו עיצוב לוגו וכן בחירה בגופן (לעיתים יעוצב גופן ייחודי ולעיתים ייעשה שימוש בגופן קיים).

עיצוב נאה, מסר ברור

חשוב להדגיש כי במידה והמסר העובר מתוך העיצוב הגרפי הינו מבלבל, לא קוהרנטי או לא ברור – מקבל המסר עשוי שלא להבין במה מדובר. אין להרשות כי עיצוב יפה מבחינה אומנותית לא יעמוד במשימה של בהירות ומיקוד.

אם ניקח לדוגמא כרזת פרסומת שנועדה לקדם מכירה של מכונית, סביר יהיה להשתמש בתצלום מרהיב של אותה מכונית, בליווי מסר שיווקי או כמה נתונים טכניים (צריכת דלק, רמת זיהום, בטיחות). שימוש בלוגו של המותג יתאים, במידה וקהל המטרה ידע לזהות את סמל היצרן אך לא במקרה שבו מדובר במותג רכב חדש, בלתי מוכר. עלון פרסומת שיציג, למשל, צילום של עיר הומה מתוך מטרה להראות כי מדובר ברכב עירוני, עשוי לבלבל את הצופה ולהחטיא את המטרה. עיצוב נאה ומסר ברור – אלה, אם כן, כללי יסוד חשובים במלאכת העיצוב הגרפי מלבד יכולת טכנית גבוהה ויצירתיות.

מיתוג וקידום באמצעים גרפיים

את מעשה ידיו של המעצב הגרפי נפגוש מכל עבר. באמצעות עיצוב גרפי ניתן לבסס מהלכי מיתוג, פרסום ושיווק כמו גם קידום מכירות. מעצבים גרפיים שולחים ידם בעיצוב של עיתונים ומגזינים, ספרים וכריכות, לוחות שנה ותפריטי מסעדות. את השילוב שבין עיצוב גרפי לבין אומנות ניתן למצוא למשל במסעי פרסום ייחודיים כפי שמופיעים במודעות צבע ובשלטי החוצות, בעיצוב בולים לאומיים ואריזות של מוצרים יוקרתיים ומותגי בוטיק. לצד העיסוק בעיצוב לפרינט (דפוס) את הפן החדשני הטמון בעיצוב הגרפי ניתן למצוא בעיצוב אתרי אינטרנט, לרבות עמודי נחיתה, באנרים וכיוצא בזה.

 

רשימת דרישות לעיצוב לוגו:

1. פשטות: הלוגו צריך להיות פשוט ולבלע במבט ראשון. אל תכיל הרבה פרטים מורכבים שישקפו את המסר העיקרי בצורה ברורה.

2. ברוקוליות: הכשר לוגו צריך להיות נכלל בצורה יפהפייה ומאוזנת. צורתו ופרטיו צריכים להשתלב בהרמוניה.

3. אינטואיטיביות: הלוגו צריך לשקף את תחומו של העסק או הארגון, ולהעביר את המסר בצורה ברורה. אנשים צריכים להבין מה הארגון עוסק בו בקריאת הלוגו בלבד.

4. צבעים וטקסט: בחר צבעים שמתאימים לסגנון ולמסר של המותג. גם אם הלוגו פשוט, הצבעים יכולים להעניק לו אופי וחיים. טקסט בלוגו אמור להיות ברור ונקי, ולא יותר מדי מורכב.

5. יחודיות: יש לוודא שהלוגו שונה מלוגואים של ארגונים אחרים בתחום. המטרה היא ליצור מיתר זיכרון והיכרות שאנשים יזהו במיידי עם המותג.

6. התאמה לשימושים שונים: הלוגו צריך להיראות טוב גם בגדלים שונים – מגודל קטן של תעופה באתר ועד לגדלים גדולים של לוחות פרסום.

7. קשר לסגנון ותחום העסק: הלוגו צריך להיות עם סגנון ואפיון שמתאימים לארגון או לעסק. לדוגמה, לוגו של חברת יוקרה תיהיה מעט שונה מלוגו של חברה צעירה ודינמית.

8. עמידות בכלי תקשורת: וודא שהלוגו ייראה טוב גם בשחקנים שונים, כמו על רקעים שונים ובשחקן צבעים שונה.

9. חשיבות זמן: יש לזכור שהמטרה היא ליצור לוגו שיהיה נצחי ולא יתחזק לעוד כמה שנים. נכון להיום, טרנדים משתנים, אך הלוגו צריך לשמש את המותג גם לטווח הארוך.

10. בדיקה ופידבק: לפני שמירה סופית על הלוגו, כדאי לבצע בדיקות במגוון מקומות ולשאול לאנשים שונים את דעתם עליו. הפידבק הוא חשוב במיוחד לפני שמירה סופית על העיצוב.

 

רשימת דרישות לעיצוב מיתוג חברה:

1. לוגו וסמל:
   - ייחודיות: הלוגו יהיה מזהה וייחודי לחברה, משמעם סגנון ותחושת המותג.
   - קריאות: הלוגו יהיה ברור וקריא גם בגדלים קטנים ובגרסאות שחור לבן ולבן שחור.
   - סמלים נלווים: יצירת סמלים נלווים לשימוש במגוון מצבים וצורות.

2. צבעים ופונטים:
   - צבעי מותג: נקבע צבעי מותג ראשיים ומשניים שיתאימו לסגנון ולתחום העסק.
   - פונטים: בחירת פונטים שיביאו לידי ביטוי את ערכי המותג - יכולת לגרום לתחושה רכה או נוקבת וכד'.

3. דיגיטל ואינטרנט:
   - אתר אינטרנט: תכנון ועיצוב אתר מתאים למותג, הכולל גם את הלוגו והסמלים.
   - מדיה חברתית: עיצוב פרופילים ותוכן לרשתות החברתיות יקריא ויתאים לסגנון.

4. חומרי פרסום:
   - מסמכים: עיצוב שוני מסמכים כמו כרטיסי ביקור, מכתבים רשמיים, דפי מסמכים וכד'.
   - ברושורים ומסמכי הסבר: עיצוב מסמכים להצגת מוצרים או שירותים, הכוללים גם תמונות וגרפיקות.

5. אינפוגרפיקה:
   - יצירת אינפוגרפיקות מתאימות שמסבירות נתונים מורכבים בצורה ברורה ואטרקטיבית.

6. אמצעי שיווק נוספים:
   - פתקים ופרסומות דפוס: עיצוב גרפי לפרסומות דפוס כמו פתקים, עטיפות ועוד.
   - פרסומות דיגיטליות: באנרים, מודעות פייסבוק, ועוד.

7. עיצוב פנים וחיצוני:
   - עיצוב פנים במשרדים וחנויות: עיצוב חללים המשקפים את המיתוג ויצירת תחושה של תיאום עם המותג.
   - עיצוב חיצוני: תצוגות חיצוניות, סימון חניה, לוחות שלטים ועוד.

8. תיק עבודות:
   - יצירת תיק עבודות שיכלול מגוון פרויקטים שעברו על תהליך המיתוג, להצגת הידע והיכולות העיצוביות של החברה.

9. אחידות והקלדה:
   - הקלדה אחידה: שימור אחידות בעיצוב בכל אמצעי המיתוג.
   - הנחיות לשימוש: הגדרות מדויקות לשימוש נכון של לוגו, צבעים, פונטים וגרפיקות במדגמים ובערכי המדיה.

10. תחזוקה ופיתוח:
    - הקפדה על תחזוקה שוטפת של המיתוג והשמירה על אחידות בכל הערכים והעצות.
    - פיתוח רציני של המיתוג עם הזמן, לצורך התקדמות והתאמה לצרכי העסק ולמגמות השוק.

 

גם כיום, בעידן המידע והאינטרנט, עולם של רשתות חברתיות ומנועי חיפוש, שירותיו של משרד פרסום איכותי נדרשים מאוד. למעשה, משרדי פרסום מובילים נחוצים יותר מאי פעם דווקא בשל ריבוי העסקים, המותגים ונותני השירותים. העברת מסר לקהל המטרה תפקידם של משרדי פרסום הינו להגיע אל קהל היעד ולהעביר לו מסר נבחר. אך מי שסבור כי משרד פרסום שממציא סלוגן איכותי או כזה שיודע להפיק מודעת צבע נאה סיים את תפקידו עשוי לפספס חלק ניכר ממה שקורה במציאות. פרסום איננו מסתכם אפילו בצילומי פרסומת מושקעת שתשודר בטלוויזיה או שתופץ בקרב הציבור באמצעות פלטפורמות כגון יו טיוב או פייסבוק. פרסום במיטבו יודע להגיע אל קהל המטרה (לעיתים קרובות – צרכנים) דרך סוגים שונים של ערוצים מכווני מטרה. פרסום ועיצוב גרפי בכל משרד פרסום ראוי לשמו מתקיים שיתוף פעולה הדוק עם מעצב גרפי אחד לפחות. מעצבים גרפיים אחראים למודעות שמופיעות בעיתונות, ללוגואים שמודפסים על מוצרים ואריזות, לעלוני פרסום המחולקים בתיבות הדואר. אך משרדי פרסום ומעצבים גרפיים יכולים לעשות אפילו יותר מכך. הם יכולים להשלים מהליכי מיתוג מורכבים, לרענן מותגים ישנים ולהעניק להם עיצוב מחודש. מטרות פרסומיות מושגות לעיתים על ידי הדפסה של לוחות שנה הנושאים לוגו וגם מוטו פרסומי. למעשה, גם לעיצוב האריזות יש ערך פרסומי, שכן לקוחות רבים עשויים להחליט לרכוש מוצר כזה או אחר על סמך אריזה מפתה, שעוצבה כהלכה. ...
קופירייט וקופירייטר הינם צמד מילים שאולי נשמע דומה, אבל עם זאת - משמעותם שונה לגמרי. אך עם כל שונותם, ניתן למצוא קשר מסוים בין שתי המילים. אז מה זה קופירייט? מהו קופירייטר? והיכן השניים עשויים להיפגש? זכויות יוצרים על יצירה קופירייט במשמעות זכויות יוצרים, הינה היסוד שלאמן או יוצר שמורה הזכות הבלבדית ליהנות מפירות יצירתו. רק בעל זכויות היוצרים על תמונה מסוימת, על לוגו, על חומר כתוב, שיר או סיפור יכולים לפרסם אותם, להעניק אותם לאחרים או למכור אותם. ללא אישורו של בעל זכויות היוצרים, לא ניתן להשתמש ביצירה בלי לעבור על החוק. מציאת רעיונות בפרסום קופירייטר הינו אדם יצירתי, שיכול לעסוק בעיצוב גרפי או להעניק שירותי פרסום. הקופירייטר יודע לחבר סלוגן, סיסמאות פרסום וכן לבצע כתיבה שיווקית או לעמוד בראש קמפיין פרסומי. הקופירייטר עומד מאחורי הפרסומות הקליטות והסיסמאות המשמשות משרדי פרסום לפרסם את לקוחותיהם. באופן ממוקד, ניתן להגדיר את מהותו של העיסוק, הקופירייטינג, כיצוב של מסר מילולי, ממוקד, קצר ובנוסף – קליט. לעיתים כלולה בתפקיד גם עריכה לשונית. בין קופירייט לקופירייטר כעת, לאחר שהבנו מה זה קופירייט ומהו קופירייטר עולה השאלה מה קורה על הזכויות על פירות עמלו של הקופירייטר? במקרה זה, מכיוון שבדרך כלל מדובר בשירות הנקנה בתשלום, הזכויות על השימוש ביצירה השיווקית והפרסומית נמצאות בידי הלקוח. הזכות על שימוש במותג או סמל מסחרי, בין אם מדובר במשקה קולה, מותג רכב, סמל של בנק או פרסומת לחברת בישום תהיה בידי החברה המסחרית ששילמה עבורם למפרסם או למעצב הגרפי. ...
מרבית בני האדם חווים את העולם בעיקר באמצעות חוש הראיה וחוש השמיעה. לפני הכל, אנו יצורים וויזואליים ואנו מבינים את העולם שסביבנו בהתאם לראות עינינו. משום כן, אין פלא כי צבע הינו בעל משמעות רבה כל כך עבורנו. אנו נמשכים לדברים צבעוניים, הנחווים בעינינו כמלאי חיים. זה נכון גם כאשר אנו מביטים בפירות הצבעוניים שבשוק ובאותה המידה גם כאשר אנו נתקלים במסע פרסום, במודעת צבע בעיתון או באריזה של מוצר שנראית לנו צבעונית ומבטיחה. היבטים של צורה ושל צבע עיצוב גרפי איכותי מתייחס לאסתטיקה כמכלול רחב. מעצב גרפי ראוי לשמו יקדיש תשומת לב לקווי מתאר צורניים, גרפיים, אך באותו הזמן ישם לב גם לצבעים שבהם ישתמש. בכל מודעה בעיתונות, בכל לוגו או סמל מסחרי, בכל עטיפה או אריזה של מוצר נוכל להבחין בשני המוטיבים הללו. צבע ללא צורה או צורה ללא צבע יהיו חסרים מידה של שלימות. בכל פרויקט של עיצוב גרפי, יש להחליט מהי המטרה, מהו החזון, מהו היעד. בהתאם לכך, יוחלט באיזה צבע או באילו צבעים ייעשה שימוש. ישנם הצבעים שיהיו עדיפים אם רוצים לעורר רושם עז, דינאמיות. צבעים אחרים יתאימו כאשר רוצים ליצור רושם סולידי, יציב, מאורגן. מעתה, כאשר תזמינו עבודת פרסום, שיווק או קידום מכירות, כאשר תזמינו עיצוב גרפי למשרד או לעסק, תשכילו לתת את הכבוד לצבעים הנכונים. ...
בעבר נחשב היה הצילום לנחלתם של צלמים מקצועיים בלבד. לא רק שליטה טובה בטכניקה היתה נחוצה כי אם גם השקעה ניכרת למדי ברכישת ציוד צילום. ולא רק מצלמה הייתה נחוצה כי אם גם עדשות, חצובות, פלש. צלמים רציניים גם החזיקו מעבדה פיתוח תמונות וכן ציוד מיוחד לריטוש תמונות ועיבודן. כיום, כאשר המצלמות הדיגיטליות נעשו נפוצות, כל אחד יכול לפחות להלכה להיות לצלם. אך לא כל אחד יוכל להשיג את התוצאות המקסימליות ולכן – כאשר דרושה מקצועיות גבוהה ותוצאות מושלמות, רק צלם מקצועי יוכל להבטיח זאת. צילום מקצועי – אין לו תחליף באילו מקרים צילום מקצועי לא יוחלף בצילום שאיננו כזה? הדבר ברור למשל כאשר המטרה היא פרסום של תמונות בעיתונות. כמובן, גם בתקשורת, בטלוויזיה ובקולנוע יפעלו אך ורק צלמים מקצועיים. משרדי פרסום יעשו שימוש כמעט אך ורק בצילומים שהגיעו ממקור מקצועי כאשר תוך כדי תהליך יתבצע (לעיתים) שיפור על ידי עיצוב גרפי. צילום נחשב כיום לאומנות של ממש ומיטב הצילומים מופיעים בגלריות ידועות. אפילו צילומים שיווקיים ומעשי ידיהם של מעצבים גרפיים נתפסים על ידי לא מעט אנשים כסוג של אומנות. צלמים ומעצבים גרפיים עשויים לקחת חלק בפרויקטים מגוונים שזוכים להכרה רחבה, לרבות צילום ועיצוב בולים, לוחות שנה, כריכות ספרים. נזכיר בנוסף שעל גבי אריזות של מוצרים רבים יופיעו אלמנטים גרפיים – מהם איורים ואחרים – צילומים. ...
כאשר מעצבים ומפיקים דברי דפוס יש לתת את הדעת על היבטים השונים של המילה הכתובה. לא מדובר אך ורק בהדפסה תוך שימוש בשפה תקנית וללא שגיאות איות. יש לתת את הדעת גם על עיצוב האותיות עצמן. אנשי מקצוע, מעצבים גרפיים, בתי דפוס והוצאות לאור משתמשים בדרך כלל במילים טיפוגרפיה או קליגרפיה על מנת לבטא את מלוא המשמעות של עיצוב טקסט, אותיות, מילים ומשפטים. מהי טיפוגרפיה? בבואכם אל מעצב גרפי, כאשר אתם מבקשים להפיק ספר, חוברת או עלון פרסומי, סביר מאוד להניח שהוא לא ישאל אתכם באיזו טיפוגרפיה תרצו שייעשה בה שימוש. ובכל זאת, כדאי לדעת מהי משמעות מונח זה, שכן כך או אחרת, זה ישפיע על האופן בו יראה אור דבר הדפוס החשוב לכם. אז מהי, אם כן, טיפוגרפיה? מדובר באופן שבו מסדרים את המלל על גבי הדף, העמודים השונים או הגיליון. מהו בדיוק הגודל של כל אות ואות? האם הכותרת תהיה מודגשת וגדולה יותר? באיזה גופן יופיע הכיתוב? זהו בדיוק חלק מהעניין, כאשר המשמעות הרחבה של המילה מקפלת בחובה גם היבטים כגון רווחים בין שורות ועמודות, גדלי שוליים וכיוצא בזה. כמה מילים על קליגרפיה בדפוס המודרני נהוג מאוד השימוש בסוגי גופן רווחים כדוגמת "פרנק ריהל" או "דויד". יחד עם זאת, מעת לעת נעשה שימוש באותיות מעוצבות ומקושטות במיוחד, המצוירות באופן מסורתי, ביד. זוהי, למעשה, הקליגרפיה – כתב יד אומנותי, מסוגנן ולא מודפס. ...
מהו פרסום? פרסום הינו מכלול שלם של פעולות הנדרשות לשם השגת מטרות כגון יצירת מודעות (למוצר חדש, לחברה חדשה), קידום מכירות באמצעות הצגת מבצעי מכירה או דילים, חיזוק מותג קיים וכיוצא בזה. מהלכי פרסום יכולים להתבצע לטובת קידום מוצר יחיד, שורת מוצרים או חברה בכלותה. גם אנשים ניתן לפרסם, למשל אנשי מקצוע שזקוקים לקידום עצמי. פוליטיקאים, פסיכולוגים, מנהלים בכירים, כל אלה עשויים להיעזר במשרדי פרסום ובכלים של עיצוב גרפי וכך גם מלכ"רים, עמותות, מפלגות, מוסדות ציבור וכן הלאה. פרסום פועל בערוצים שונים בעידן המודרני, ניתן לראות כי פרסום נמצא סביבנו בערוצים מערוצים שונים. מודעה או תשדיר יכולים להופיע במדיה משודרת, בטלוויזיה, ברדיו, בשלטי חוצות. הפרסום עדיין נפוץ מאוד בעיתונים ובמגזינים אך גם בעלונים, בדיוור ישיר, באתרי האינטרנט לרבות במדיה החברתית. מעצב גרפי יקדם מהלכי פרסום גם בשעה שהוא מעצב אריזה יפה למוצר כזה או אחר. אריזות של מוצרי מזון, קוסמטיקה, בישום וכל מוצר מדף אחד לרוב יעוצבו באופן המושך את העין ומעורר רצון לקניה. פרסום, מטרות ומסר כאשר מתכננים מסע פרסום, חשוב להגדיר עם הלקוח מהן המטרות ומהו המסר. זה נעשה בד בבד עם הגדרת תקציב, קהל מטרה וערוצים להעברת המסר כפי שצגנו לעיל. פרסום שנועד למשוך צרכן מוטה מחיר יהיה שונה לחלוטין מפרסום של מוצרי בוטיק או מוצרי יוקרה. דרישות עיצוב לפרסום באינסטגרם: 1. סגנון אישי ומזהה מותג: - הפוסטים יחזיקו בסגנון ובאסתטיקה שתתאים למיתוג החברה. - השימוש בצבעים, פונטים וערכים יהיה עקבי ויחודר לכל פוסט. 2. גרפיקות ותמונות איכותיות: - השימוש בתמונות ובגרפיקות איכותיות יהווה את מרכז הפוסט. - התמונות ישדרו את המסר הראשי ויכולות לספק תחושה או סיפור. 3. פורמטים וגודל: - יש להתאים את הפוסטים לפורמטים השונים באינסטגרם: פוסטים בלוח, סטוריז, וידאו קצרים, IGTV ועוד. - הפוסטים יהיו מותאמים לגודל המסך ולסגנון התצוגה במובנים שונים. 4. קריאות וכיתוב: - כיתובים יהיו קצרים וקריאים, מעניינים את הקורא ומעבירים את המסר בצורה ברורה. - כיתובים יכולים לכלול הודעות, תיקונים או הפנייה לפעולה כלשהי. 5. פרסום ערכים ידידותיים: - הפרסומים יוגשו בצורה ידידותית למשתמש ולא יהוו הפרעה מיותרת בזרימת החדשות. 6. אנימציות ווידאו: - שימוש בווידאו קצר ואנימציות פשוטות יכול להעניק לפוסט תוספת אטרקטיביות. 7. השקעה בסטוריז: - יישום מסר קצר וקורע בפוסטים בסטוריז יכול לגרום לשיפור ההשקעה וההתמקדות של הקהל. 8. התמקדות בהשקעה: - שימוש בהשקעה ממושכת בתוך התמונה יכול למשוך את תשומת ליבם של הצופים. 9. הגיון זמן: - יש לפרסם בזמנים הנכונים, שבהם חשבון החברה הוא בשיא הפעילות. 10. רשתות חברתיות נוספות: - תוכן שמפנה לרשתות חברתיות אחרות של החברה יכול לעזור להגיע לקהל מגוון רחב יותר. 11. השתמשות בהשקעות פרסום: - פרסומים ממומנים יכולים להגיע לקהל רחב יותר ולגרום לזיהוי גבוה יותר של המותג. 12. השקעה בפרטיות: - פרסומים יעשו שימוש בחומרים ובתמונות הנכונים לפרטיות המשתמשים. 13. ניתוב ללינקים חיצוניים: - בפוסטים שמכילים לינקים חיצוניים, יש להפנות את הקהל לפעולה מסוימת, כמו לרכוש מוצר או להירשם לכנס. ...
צרו קשר
סטודיו יגאל רוזנטל בע"מ | הבוצרים 1, כרמים, ראשון לציון 7549821 | טלפון: 050-5246423
צור קשר
טלפון: 050-5246423
פקס: 03-9618191
סטודיו יגאל רוזנטל
תפנית בניית אתרים
תפנית: בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | 054-4780798
X:-- | Y:--
בקשתך בביצוע....